Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
„Fortepian Stacha” z Muzeum im. Jana Kasprowicza odzyska dawną świetność
„Mam mój fortepian, mam swobodę w domu, jest co do czytania” - tak, podkreślając, co jest mu niezbędne do życia, pisał z Torunia Stanisław Przybyszewski do swojej świeżo poślubionej żony, Jadwigi, wcześniej Kasprowiczowej.
To właśnie pod Toruniem, w Podgórzu, w domu przyrodniej siostry Stacha, Marii Bagińskiej, zatrzymała się para w czasie organizowania ślubu (odbył się on w Inowrocławiu, 11 kwietnia 1905 roku). Ilekroć Przybyszewski zatrzymywał się u Bagińskich, grywał na należącym do nich fortepianie, który dziś jest cenną ozdobą stałej wystawy poświęconej meteorowi Młodej Polski. Cenną, lecz... zwykle niemą. Upływ czasu i liczne uszkodzenia spowodowały, że historycznego instrumentu znanej marki Kerntopf nie da się obecnie prawidłowo nastroić, a co za tym idzie, wykorzystać pełni jego potencjału. Aby fortepian odzyskał swoje dawne brzmienie, konieczna jest kompleksowa konserwacja, która stała się możliwa dzięki ministerialnej dotacji. Już pod koniec roku odrestaurowany zabytek znów będzie mógł zachwycać dźwiękami, w które wsłuchiwał się sam Przybyszewski i słuchacze jego domowych koncertów. Podobno Stach – genialny pianista, którego interpretacje Chopina robiły na słuchaczach wstrząsające wrażenie – gdy przestawał grać, zwykł wzdychać: „Hej, hej, gdybym ja umiał grać!”. Dziś patrząc na instrument, który pamięta jego palce, można by westchnąć podobnie: „Hej, gdyby tak można było posłuchać tamtego brzmienia!” I oto właśnie będzie okazja. Historyczne dźwięki nareszcie będą dostępne dla szerszej publiczności – muzeum planuje organizację serii koncertów i recitali muzyków związanych z regionem. Już teraz na nie zapraszamy.
Ø Opis projektu
Celem projektu jest przeprowadzenie konserwacji fortepianu znajdującego się w zbiorach Muzeum. Instrument klasy koncertowej, firmy "Kerntopf i Syn" nr. 1977 wyprodukowany ok 1895, do zbiorów trafił dzięki Henrykowi Walterowi, pierwszemu dyrektorowi Muzeum. Instrument należał do Marii Bagińskiej z domu Przybyszewskiej, siostry Stanisława Przybyszewskiego. Był światkiem licznych koncertów artysty, który oprócz zdolności literackich odznaczał się talentem muzycznym.
Konserwację instrumentu ma przeprowadzić Andrzej Włodarczyk Technik Budowy Fortepianów w Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie. W efekcie podjętych działań instrument odzyska swój walor użytkowy. W Inowrocławiu działa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Juliusza Zarębskiego. Działający instrument koncertowy pozwoli nie tylko na zapraszanie "gości ze świata", ale przede wszystkim na prezentację zdolności lokalnych artystów. Projektowi będzie towarzyszyć kampania reklamowa i seria koncertów na zakończenie projektu.
Projekt jest realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Wspieranie Działań Muzealnych "Konserwacja fortepianu Stanisława Przybyszewskiego".
Całkowita wartość zadania - 70 235,00 zł.
Dofinansowanie zadania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 53 300,00 zł.