Wyjątkowy dar dla Muzeum

W dziejach instytucji podobnie jak w ludzkim życiu ważne są spotkania. Muzeum im. Jana Kasprowicza ma szczęście do spotkań. Ma szczęście do ludzi. Przed laty Anna Jarocka, córka Jana Kasprowicza i Jadwigi Kasprowiczowej później Przybyszewskiej, przekazała do zbiorów tworzonego w Inowrocławiu muzeum pamiątki po największych kujawskich pisarzach i swoim mężu. Był to swoisty dar założycielski. Lata później Stanisław Szenic, urodzony w Pakości pisarz, obdarował Muzeum, wtedy jeszcze muzeum z placu Klasztornego, kolekcjonerską spuścizną życia. Był to dar królewski, dar konstytuujący.

Dzisiaj Krystyna Jakubowska Michalak i Antoni Michalak przekazali fragment swojej kolekcji sztuki polskiej. Kolekcji wyjątkowej bo formowanej w bardzo osobisty sposób. Osiem obrazów i jedna rzeźba jeszcze niedawno zdobiły ich mieszkanie. Zakupione w domach aukcyjnych dzieła dobierane były pod kontem prywatnych upodobań kolekcjonerów. To dzieła, które wybrali z miłości do sztuki. To dzieła, które im się po prostu podobały. Od dzisiaj, podarowane nam dzieła Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Teodora Ziomko, Stanisława Noakowskiego, Wojciecha Weissa, Wacława Szymanowskiego, Fryderyka Pautscha i Stanisława Borysowskiego współtworzą galerię sztuki polskiej czasów Kasprowicza i Przybyszewskiego. Państwo Michalakowie dzieląc się swoją kolekcją, obdarowując Muzeum im. Jana Kasprowicza obdarowali przede wszystkim wszystkich Państwa, bowiem przekazane dzieła stały się od dzisiaj dobrem publicznym, dobrem narodowym, dobrem nas wszystkich!!!

Droga Pani Krystyno, Szanowny Panie Antoni dziękujemy!!!