Sztuka Powiatu Inowrocławskiego

Wystawa „Sztuka Powiatu Inowrocławskiego” to bezsprzecznie wydarzenie (chociaż w momencie wernisażu skryte w cieniu charytatywnej aukcji Drużyny Ignasia)! Tak duża i bogata prezentacja artystów działających w naszym regionie miała miejsce w 2004 r. Inowrocławską tradycją, zahamowaną niestety przed 20. laty, były coroczne wystawy „Inowrocławscy artyści plastycy prezentują”, organizowane w Sali Kominkowej Ratusza a wcześniej w Muzeum im. Jana Kasprowicza, jeszcze na pl. Klasztornym. Dzięki inicjatywie „Powiat Inowrocławski – Piękni 25-letni” nasi artyści ponownie pokazują swoje prace. A jest co na naszej wystawie oglądać. 23 artystów prezentuje 75 dzieł w tym 39 obrazów olejnych, 3 akwarele, 3 grafiki, 6 rysunków, 7 fotografii, 6 rzeźb, 8 wyrobów jubilerskich i 3 prace w technice własnej.

W wystawie „Sztuka Powiatu Inowrocławskiego” udział biorą:

Ryszard Barczak – malarstwo, Leonard F. Berendt – malarstwo, Roman Chamski – malarstwo, Dariusz Cydejko – fotografia, Marcin Fołda – rysunek, Paweł Frąckowiak – malarstwo, Krzysztof Fydrych – rzeźba, Ilona Gawrońska – malarstwo, Agnieszka Działo-Jabłońska – złotnictwo, Maciej Karczewski – malarstwo, Edyta Lasota – malarstwo, Bernadeta Lewandowska – malarstwo, Adam Łożykowski – szkło artystyczne, Wojciech Łuczak – grafika, Sławomir Pietrzykowski – fotografia, Andrzej Prokopiuk – malarstwo, Leszek Sieracki – malarstwo, Michał Siewkowski – malarstwo, Marcin Stępniowski – malarstwo, Jerzy Szczęsny – malarstwo, Włodzimierz Szparaga – malarstwo, Urszula Trawińska – malarstwo, Cezary Zabłotny – malarstwo.

Kuratorką wystawy jest Agnieszka Dzikiewicz prowadząca Dział Sztuki Muzeum, opiekunka Kolekcji Stanisława Szenica,

Aranżacja plastyczna – Edyta Lasota, artystka pracująca w Muzeum im. Jana Kasprowicza,

Montaż wystawy – Sebastian Jarecki, muzealny historyk i numizmatyk a równocześnie specjalista od linek i haczyków,

Wsparcie graficzne – sekretariat Muzeum.

Świadomi potrzeby organizacji wystaw grupujących dokonania artystów tworzących obok nas, naszych Artystów, Muzeum im. Jana Kasprowicza deklaruje, że w roku 2025 odbędzie się kolejna wystawa „Sztuka Powiatu Inowrocławskiego”, którą organizować będziemy w cyklu dwuletnim, naprzemiennie z prezentacją nieprofesjonalnej sztuki inspirowanej kultura ludową Kujaw „Moja droga – kujawskie dziedzictwo”. Wierzymy, że biennale Sztuka Powiatu Inowrocławskiego na długo zagości w kalendarzu imprez kulturalnych naszego Regionu.

Fotografie z wernisażu wystawy autorstwa Moniki Dąbrowskiej, Magdy Pindel i Jerzego Łaganowskiego.