„Powroty” do powojennego Inowrocławia

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu serdecznie zaprasza na premierę książki „Powroty” Marii Magdaleny Adaszyńskiej z domu Strachanowskiej – inowrocławianki, nauczycielki, wnikliwej obserwatorki życia społecznego i obyczajowego. Książka jest nostalgiczną podróżą po mikroświecie dzieciństwa zmarłej w zeszłym roku autorki, którego centrum stanowiła kamienica przy ulicy Ustronie w latach 40. i 50. dwudziestego wieku.

Pełna dokumentacyjnych szczegółów wspomnieniowa opowieść powstała z chęci ocalenia od zapomnienia ludzi, miejsc i zwyczajów. Podczas spotkania promocyjnego, słuchając fragmentów książki, odbędziemy „spacery” śladami dzieci z uzdrowiskowej dzielnicy ogrodów, dowiemy się, jak mieszkali, w co się bawili, a nawet co jedli w pierwszych latach po wojnie najmłodsi mieszkańcy Ustronia, Solankowej oraz bliższych i dalszych okolic. Poznamy też sylwetki ważnych dla autorki  inowrocławian – nauczycieli, lekarzy, społeczników.

Zapraszamy do siedziby muzeum, na ul. Solankową 33, w poniedziałek, 28 października o godz. 17:00. Bezpłatne wejściówki można odbierać w sekretariacie muzeum. Liczba miejsc ograniczona.