Wsiadajcie madonny, madonny

Do bryk sześciokonnych, ściokonnych

Konie wiszą kopytami nad ziemią

One w brykach na postoju już drzemią (Miron Białoszewski)

Madonny Skępskie ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza wezmą udział w wielkiej wystawie "Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś" organizowanej przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku (partnera projektu). Siedem naszych rzeźb, w tym dwie z XIX wieku, oraz grafika i deska drzeworytnicza Stanisława Łuczaka zaprezentowane zostaną  pośród niemal 300 wizerunków skępskiej Madonny zebranych z muzeów całej Polski!!!

Twórcy wystawy tak o niej opowiadają:

„Matka Boska Skępska zwana jest Królową Mazowsza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, dlatego projekt zakłada rejestrację i analizę jej wizerunków w kontekście przeszłości i teraźniejszości. Przedstawienia stanowią liczną grupę obiektów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku (partnera projektu) oraz wielu muzeów w całej Polsce. Prywatną kolekcję posiada Stanisław Miłkowski – potomek rodziny rzeźbiarskiej, która wykonywała figury Matki Boskiej Skępskiej. Skupimy się na przedstawieniach dawnych, zwykle wykonywanych w drewnie lub gipsie, jak i na wielu nowych pracach inspirowanych, których nie brakuje u współczesnych artystów plastyków i twórców ludowych. Siła wizerunku daje impuls do zaprezentowania dużej wystawy pt. „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś”. Publikacja towarzysząca zawierać będzie maryjne przedstawienia w przeszłości i współczesności oraz bogatą ikonografię”

Drgnęły madonny i orszak stukonny

Ruszył z kopyta... do Łodzi