Jest mural, będzie ławeczka... Na mapie miasta pojawi się zakątek Papuszy...

Miejskie mury to nie jest naturalne środowisko dla wierszy Papuszy. Ona sama mówiła: „ta benzyna mnie dusi, to powietrze niedobre. (…) Spać nie mogę, nie. Te ściany takie ciężkie nade mną (…) Ale – „idę na ławeczkę, posiedzę i zdrowsza przychodzę”.


W powiatowym Muzeum im. Jana Kasprowicza w listopadzie 2023 r. na dziedzińcu tej instytucji powstał mural autorstwa artystki Edyty Lasoty poświęcony Papuszy. Już niebawem czytając wiersze poetki będzie można usiąść na wyjątkowej ławeczce, delektować się urokiem tego zakątka.

Nim ławeczka zostanie oficjalnie odsłonięta, przypomnijmy kim była Papusza:

Bronisława Wajs – Papusza (1908-1987)


Poetka cygańska, pierwsza twórczyni cygańska publikująca swoje wiersze w Polsce.


Moment jej narodzin spowija mgła lasów gdzieś pod Lublinem, młodość brzmi muzyką wędrującego cygańskiego taboru. Piękna jak Papusza, czyli po cygańsku „lalka”, mała Bronka jako jedna z nielicznych cygańskich dziewcząt w swoich czasach nauczyła się czytać i pisać. „Piosenki” jak mówiła o swoich wierszach, towarzyszyły jej od zawsze i wypływały z najgłębszej potrzeby jej wrażliwej duszy. Ale to dopiero Jerzy Ficowski je „odkrył” i pozwolił im ujrzeć szeroki świat, przez swoje tłumaczenia i publikację tomików. Papusza szybko oczarowała czytelników, w tym tych bardzo znaczących, np. Juliana Tuwima. Niestety – popularność stała się jej przekleństwem. Oskarżona o zdradzanie cygańskich tajemnic, wyklęta spośród swoich, umarła rozgoryczona i samotna, choć w domu swej rodziny, tutaj, w Inowrocławiu. Pochowana jest na cmentarzu parafii św. Józefa.

Galeria

<< wstecz