Grodziska Powiatu Inowrocławskiego już niebawem odsłonią swoje tajemnice!!!

Borkowo, Gąski, Kołuda Wielka, Kościelec Kujawski, Jankowo, Liszkowo, Ostrowo Krzyckie, Baranowo, Ostrowo, Kruszwica, Mietlica oraz nasze Dźwierzchno, nasze bowiem badane przez archeologów Muzeum im. Jana Kasprowicza, dzięki zaangażowaniu naukowców z Instytut Archeologii UMK w Toruniu i środkom z rządowego programu Ochrona zabytków archeologicznych doczekały się kompleksowych analiz.

 

Instytut Archeologii UMK (Katedra Starożytności i Wczesnego Średniowiecza) w latach 2022-2023 realizuje zadanie „Opracowanie materiałów źródłowych z wczesnośredniowiecznych grodzisk na Kujawach (powiat inowrocławski) ” w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”.

 

Niniejszy projekt dotyczy kompleksowego opracowania pozyskanych dotąd materiałów źródłowych z wczesnośredniowiecznych grodzisk Kujaw. Znaczenie historyczne tego solonośnego regionu charakteryzującego się urodzajnymi czarnoziemami jest powszechnie znane. Jednak jak dotąd nie znalazło to odzwierciedlenia w stanie zaawansowania badań archeologicznych nad osadnictwem z okresu wczesnego średniowiecza. Szczególnie widać to w przypadku grodzisk z powiatu inowrocławskiego, które nie zostały jak dotąd w sposób kompleksowy opracowane. Dwa centralne punkty osadnicze tj. Kruszwica i Mietlica mimo zaawansowanych prac wykopaliskowych nie doczekały się jeszcze kompleksowych opracowań analityczno-źródłowych a pozostałe grodziska wymagają szczegółowych studiów pozwalających określić ich przynależność chronologiczno-kulturową i funkcję, a nawet zasięg zachowanej przestrzeni kulturowej. To są główne cele realizowanego projektu. Dzięki udostępnieniu Instytutowi Archeologii UMK w Toruniu materiałów źródłowych z badań prowadzonych w latach 70-tych XX wieku oraz dodatkowym badaniom sondażowym prowadzonym w ostatniej dekadzie, uzupełnionym penetracją podwodną i badaniami nieinwazyjnymi, które są planowane w ramach niniejszego projektu uzyskane zostaną podstawy źródłowe do opracowania analityczno-źródłowego grodzisk pow. inowrocławskiego w ujęciu katalogowym. W sumie 12 grodzisk (Borkowo, Gąski, Kołuda Wielka, Kościelec Kujawski, Jankowo, Liszkowo, Ostrowo Krzyckie, Baranowo, Ostrowo, przy współudziale Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu Kruszwica i Mietlica oraz Dźwierzchno wspólnie z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu) omówionych zostanie pod kątem położenia fizjograficznego, historii badań, stratygrafii kulturowej, ruchomego materiału źródłowego, podstaw chronologii i literatury. Każdy z punktów będzie ilustrowany dokumentacją graficzną wykonaną z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych (w tym GIS). Klucz opisu stanowisk uwzględniający rozwiniętą część analityczną przyjęty zostanie zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez zespół badaczy z IAiE PAN, IA UJ oraz IA UMK w ramach projektu Atlas wczesnośredniowiecznych grodzisk z Polski. Dla województwa kujawsko-pomorskiego powstały dotąd opracowania tego rodzaju dotyczące powiatu bydgoskiego i toruńskiego.

 

Opracował: dr Marcin Weinkauf (Kierownik projektu)

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego ”

 

Spis rycin

 

FOT_1. Gąski, gm. Gniewkowo.

Widok na grodzisko od strony południowo- zachodniej (fot. R. Kaźmierczak)

 

FOT_2. Kościelec, gm. Pakość.

Widok na wschodni odcinek wału grodziska z nowożytnym przekopem (fot. R. Kaźmierczak)

 

FOT_3. Mietlica, gm. Kruszwica.

Widok zachodniej części wału grodziska od strony północnej (fot. M. Weinkauf)

Galeria

<< wstecz