Europejskie Dni Archeologii – relacja

Obchody Europejskich Dni Archeologii w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu rozpoczęły się wykładem profesor Małgorzaty Grupy. Pani profesor wielokrotnie prowadziła badania w kryptach na terenie całego kraju. Tylko pozornie jest to prosty temat dla archeologia. Dysponuje on ogromną ilością ikonografii i źródeł historycznych... ale ... O tym "ale" dotyczącym badań okresu nowożytnego można było dziś posłuchać. Oprócz samej Archeologii bohaterkami wykładu została Architektura, Chemia, Fizyka, Antropologia, Historia, Historia Sztuki, Ikonografia, Rzeźba, Konserwacja Zabytków i ... inne dziedziny nauki wspomagające poznawanie tajemnic przeszłości.

Prelekcji towarzyszy wystawa czasowa prezentująca efekty działalności pracowni konserwacji zabytków archeologicznych. Wybrane obiekty pochodzące z krypt, towarzyszące w ostatniej drodze zmarłego. Nie polecamy jej dla najmłodszych odbiorców muzeum.

Proponujemy jednak Państwu spojrzeć na nią okiem archeologa prowadzącego badania terenowe gdzie nie zachowuje się materiał organiczny - jak wiele informacji brakuje badaczowi. A przecież prezentowane zabytki to i tak znikomy fragment przedmiotów którymi otaczali się nasi poprzednicy...

Następnego dnia odbyła się rowerowa wyprawa na Ostrów Krzycki z wizytą u Władysława Białego. Przyjął nas w wyjątkowo ciepłą pogodą i wysokimi pokrzywami. Przedzieranie się przez wały ziemne i fosę, proszę bardzo z czym mierzą się archeolodzy w terenie. Po drodze odwiedziliśmy neolityczne kurhany i piaszczystą górkę której skarby Jasiek z Szymborza pielęgnował w swojej górskiej chacie.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wytrwałość i towarzystwo w tej niełatwej przygodzie.

Dziękujemy Jednostka Wojskowa 1523 i PTTK Oddział Inowrocław  za pomoc w organizacji wyprawy na Ostrów Krzycki.