Barbórka! Inowrocławskim Górnikom wszystkiego najlepszego!

Św. Barbara - opiekunka górników z kopalni soli Solno w Inowrocławiu. Obraz na tynku autorstwa górnika B. Mikołajewskiego (prosimy o pomoc w rozszyfrowaniu imienia autora obrazu!). Uratowany przez inowrocławskich górników w czasie likwidacji kopalni. Wydobyty z głębokości 542 m.

Według legendy św. Barbara uciekając przed gniewem ojca schroniła się w kamieniołomie, gdzie spotkała górników. Pozostała z nimi na jakiś czas, dzieląc trudy ich życia i opiekując się nimi. Zginęła z rąk własnego ojca, 4 grudnia 306 r. ścięta mieczem w wieku 29 lat. Na pamiątkę dokładnie tyle złotych guzików mają na mundurze górnicy.

Obraz św. Barbary ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza prezentowany jest na Stałej wystawie solnictwa w Kujawskie Centrum Kultury.

Szczęść Boże inowrocławskim Górnikom!!!