120 lat temu 13 stycznia w Pakości urodził się Stanisław Szenic.

Bez Stanisława Szenica nie byłoby Muzeum im. Jana Kasprowicza takiego jakim jest. Stanisław Szenic to tak naprawdę, obok Apolinarego Jankowskiego, Stanisława Wojewódzkiego, Henryka Waltera, Anny Jarockiej i Janiny Mazurkiewiczówny, jeden z naszych Ojców Założycieli. W 1987 r. na mocy testamentu Stanisława Szenica trafiła do naszych zbiorów kolekcja nosząca do dzisiaj Jego Imię. Kolekcja Stanisława Szenica. Przypomnijmy w tym momencie słowa Czesława Sikorskiego, nieżyjącego kustosza muzeum:

 

"nie będziemy mówili o pieniądzach, czyli o wartości daru, po prostu nie uchodzi. Warto jednak zaznaczyć, że przy obecnych cenach i możliwościach finansowych resortu Kultury i Sztuki zakup dla Inowrocławia tej klasy i ilości dzieł sztuki, jeszcze w tym tysiącleciu byłby praktycznie niemożliwy. Nie będę również wypisywał całego inwentarza ofiarowanych muzealiów, bo byłoby to i dla mnie i dla czytelników nużące". Przypominamy jednak, że dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Maxa Pechsteina, Nikifora, gotycka Madonna, barokowa Pieta, dywany, ceramika, ponad 200 szkieł w tym unikalny zbiór przycisków do papieru i pucharków, meble, księgozbiór, archiwalia, varsaviana... Okazuje się, że pałac przy Solankowej 33 jest za mały by pokazać równocześnie całą kolekcję!!! O jej bogactwie i wielowymiarowym charakterze, opowiemy w kolejnych postach. Dlaczego dziedzictwo życia Stanisława Szenica trafiło właśnie do małego prowincjonalnego, z perspektywy Krakowskiego Przedmieścia, Inowrocławia? Zadecydowała siła sentymentu, może potęga wspomnień. Miłość do matecznika, małej kujawskiej ojczyzny! Ale z pewnością była to również sympatia i zaufanie do muzealników z pl. Klasztornego. Zarządzająca muzeum w latach 80 XX w. dyrektor Janina Sikorska wraz ze wspominanym już Czesławem Sikorskim w relacjach ze Stanisławem Szenicem stworzyli relacje przyjacielskie. Niewątpliwy urok osobisty małżeństwa Sikorskich miał na to ogromny wpływ. Wspólne zainteresowania dyrektor Sikorskiej wielbicielki literatury i pisarz Stanisława Szenica. Wspólne fascynacje archeologa i historyka Czesława Sikorskiego i Szenica badacza dziejów Warszawy, autora biografii wielkich Polaków. Mamy w Inowrocławiu rzecz wielką! Mamy zbiory, które zwiedzających nasze muzeum zaskakują, które wypożyczamy do muzeów rangi narodowej!

 

Panie Stanisławie dziękujemy <3

 

PS proszę zwrócić uwagę na zamieszczoną fotografię autorstwa wybitnego portrecisty Bohdana Majewskiego. W kierunku uśmiechniętego Stanisława Szenica książkę wyciąga, niczym po autograf, barokowy Ewangelista. Na półkach setki książek, spośród których tylko jeden tytuł jest czytelny. To Katalog Zabytków Sztuki prezentujący dziedzictwo Powiatu Inowrocławskiego. Jest jeszcze drzewko szczęścia! Przypadek? (MW)

<< wstecz